czwartek, 10 listopada 2011

Wystawa ikon


8 listopada w Muzeum Diecezjalnym miało miejsce otwarcie wystawy ikon ks. Stanisława Drąga zatytułowanej „Kolorami pisana modlitwa”.
Ks. Stanisław Drąg ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu (1960-1966). Ukończył również studia z teologii na katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także zajęcia z rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Uczył się również konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa. W czasie studiów lubelskich szczególnie zainteresował się prawosławiem. Od tamtej pory „pisze kolorami swoją modlitwę”. Ks. Stanisław Drąg tworzy od ponad czterdziestu lat.
Wernisażowi towarzyszył koncert chóru parafii prawosławnej p.w. św. Mikołaja w Kielcach.
Podstawą działalności Chóru Parafii Prawosławnej p.w. Św. Mikołaja w Kielcach jest służba na coniedzielnej Świętej Liturgii w cerkwi. Skład zespołu jest dość ruchomy, a wchodzą weń rodzimi parafianie, jak również sympatycy śpiewu cerkiewnego i dobrzy znajomi z kościoła katolickiego - niektórzy z nich towarzyszą wiernym prawosławia w Kielcach już od kilku do kilkunastu lat. Od 2006 roku chór prowadzony jest przez Rafała Bazanka.
Zespół stara się angażować w lokalne wydarzenia o charakterze religijnym, charytatywnym i artystycznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz