niedziela, 12 czerwca 2022

Wydarzenia Roku Jubileuszu :



10 czerwca 2022 r.

Inauguracja nowego pomieszczenia ekspozycyjnego

 Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego

oraz

wernisaż wystawy twórczości dr Lucyny Gozdek  Metafory.



W piątkowy wieczór 10 czerwca 2022 r. miało miejsce kolejne wydarzenie związane ze 120. rocznicą powstania Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Zgromadzonych Gości przywitał dyrektor Muzeum, ksiądz Andrzej Rusak, który przypomniał historię Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego. Relikwiarz  to jeden z najwybitniejszych przykładów późnośredniowiecznej sztuki złotniczej zachowanych w Małopolsce. Zdobyty, jak podaje Długosz, przez wojska polskie po bitwie grunwaldzkiej i ofiarowany przez króla Władysława Jagiełłę do kolegiaty w Sandomierzu. Krzyż powstał w warsztacie górnoreńskim przed 1434 r., puszka na relikwie i stopa w Krakowie ok. 1470-1480. Wykonany jest ze srebra złoconego, zdobiony emaliowanymi plakietami ze scenami Męki Pańskiej oraz bogatą kameryzacją z korali i kryształu górskiego. Krzyż towarzyszył liturgii Mszy Św. sprawowanej przez Papieża Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r.

Następnie dr Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, wiążąc oba wydarzenia przywołała słowa Świętego Augustyna.
"Św. Augustyn utożsamiał piękno z tym, co bezwzględnie proste, niezłożone, ale pełne blasku. W zaproszeniu, które Państwo otrzymaliście połączyliśmy Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, jego inaugurację w nowej przestrzeni muzealnej, oraz twórczość Pani Lucyny Gozdek, a więc dzieła, które wydają się, ukazywać dwa widzenia świata. Łączy je jednak blask i światło. A Świetlistość tych dzieł jest metaforą duchowości. Świetlistość wspaniałej oprawy złotniczej relikwii Drzewa Krzyża Świętego, królewskiego daru króla Władysława Jagiełły dla kolegiaty w Sandomierzu, jest wyrazem średniowiecznej estetyki, która była spójna, ale niesłychanie sugestywna, tłumaczy też średniowieczne uwielbienie dla wszelkich przedmiotów świecących – kamieni, złota, witraży i wszelkich rzeczy, które przyjmują i przekazują światło. Za chwilę   zobaczymy  zachwycające świetlistością,  prace Pani Lucyny Gozdek. Ale jest to świetlistość pozostająca w objęciach niezwykle wymownej ciszy, redukcja detali zmusza do kontemplacji, ale też ogromnej afirmacji życia, którą jak państwo doskonale wiecie przebywając z artystką można się zarazić. Jest w tej twórczości coś magicznego, jakaś niewidoczna siła, która zmusza do wpatrywania się w te szklane elementy. Zachęcam do odwiedzenia tej wystawy w południe, kiedy wpadające przez okno promienie słońca zdają się tańczyć i ocieplają swym blaskiem te obrazy i szklane instalacje".
Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, inicjator zorganizowania wystawy wyraził wdzięczność Pani Lucynie Gozdek za przyjęcie zaproszenia. Wystawa wpisuje się w misję Muzeum Diecezjalnego, które właśnie obchodzi 120 rocznicę powstania.
W podziemiach, gdzie przygotowano wystawę Autorka prezentowanych prac opowiedziała o jej wiodącej idei- zatrzymania się w biegu życia, wyciszenia i kontemplacji. Zabrali głos także przedstawiciele zaproszonych instytucji, dziękując za działalność twórczą Artystki.

Fotorelacja:












































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz