wtorek, 21 czerwca 2016

Fortepian Skurskiego na wystawie fotograficznej w Warszawie

Najstarszy zachowany fortepian w Polsce, wykonany przez Ignacego Skurskiego
 w 1774 r. w klasztorze Panien Benedyktynek w Sandomierzu
Miło nam poinformować, że fotografie naszego instrumentu zaprezentowane zostaną na wystawie fotograficznej pt. „Fortepiany z przeszłością”.

 Poniżej zamieszczamy zaproszenie na wystawę oraz krótką charakterystykę tego wydarzenia.25 czerwca o godz. 16.00 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie zostanie otwarta wystawa zdjęć z portalu  „Fortepian w zbiorach polskich”, pt. „Fortepiany z przeszłością”. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Wystawa prezentuje wybór zdjęć wykonanych podczas prac nad projektem „Fortepian w zbiorach polskich” (www.fortepian.instrumenty.edu.pl). Autorem zdjęć jest Waldemar Kielichowski.

Wystawa „Fortepiany z przeszłością” prezentuje najpiękniejsze zdjęcia wykonane podczas prac nad projektem „Fortepian w zbiorach polskich”. Ukazuje to, co kryje się pod skrzynią fortepianu - mechanizmy instrumentów budowane z niemal zegarmistrzowską precyzją, pięknie zdobione ramy, szlachetnie profilowane klawisze, fortepiany rozebrane na części i zawarte w nich zaskakujące urządzenia, wnikliwe oko dojrzy także ślady niechcianych lokatorów w obiektach, które w przeszłości nie miały dostępu do prawidłowej opieki konserwatora”. (Agata Mierzejewska)

Projekt „Fortepian w zbiorach polskich” został zrealizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w 2015 roku. Prezentuje ponad 120 zabytkowych fortepianów pochodzących z Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku k. Bydgoszczy, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku k. Kalisza, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Aktualnie na portalu www.fortepian.edu.pl znajduje się ponad 1200 zdjęć fortepianów firm polskich i obcych datowanych na lata 1774 – 1957. Wśród nich znajdują się m.in. fortepiany Chopina, Noskowskiego i Liszta, rzadkie obiekty takie jak fortepian buduarowy Caspara Amberga, najstarszy zachowany fortepian w Polsce Ignacego Skurskiego, czynny mechanizm rejestru janczarskiego w dwustuletnim instrumencie z Królewca, czy oryginalne hybrydy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz