środa, 27 kwietnia 2011

KWIECIEŃ

27 kwietniaZ błogosławieństwem ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza,
w obecności pana Burmistrza, Jerzego Borowskiego,
po trzech miesiącach prac remontowych, odnowione Muzeum Diecezjalne otwarło ponownie swoje wnętrza dla zwiedzających.


 W dniu otwarcia można było wysłuchać utworów na pozytyw szkatulny w wykonaniu pani Elżbiety Charlińskiej (KUL).Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum w nowym wydaniu.


10 kwietnia

Sympozjum, odbywającym się w dniach 7-9 kwietnia, oficjalnie zakończono trzyletnie prace konserwatorskie prowadzone w prezbiterium Katedry Sandomierskiej. 7 kwietnia Katolicki Dom Kultury był miejscem sesji konserwatorskiej, na którą złożyły się prelekcje czwórki specjalistów sprawdzających pieczę nad pracami, zarówno od strony merytorycznej, jak i wykonawczej. Byli to: p. prof. Władysław Zalewski, p. dr hab. Małgorzata Smorąg-Różycka, p. Bożena Żbikowska-Sobieraj i p. Marek Wawrzkiewicz.

8  kwietnia podziemia Muzeum Diecezjalnego pomimo trwających remontów otwarły się dla gości pragnących obejrzeć pamiątki po ludności prawosławnej zamieszkującej Sandomierz w XIX wieku. Choć wystawa nosi nazwę "Ikony sandomierskie" oprócz tego rodzaju malowideł sakralnych można zobaczyć tu także księgi liturgiczne, zdjęcia, przedmioty pobożności osobistej. Słowo wstępne wygłosił p. Piotr Sławiński, badacz prawosławia na ziemi sandomierskiej, autor książki "Prawosławie w Sandomierzu i okolicy".
 
Wśród około 50 gości obecni byli ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, ks. prof. Laszlo Puskas (przybyły na Sympozjum z Węgier), dyrektorzy Muzeów Diecezjalnych oraz przedstawiciele Kapituły Sandomierskiej.
Wystawę będzie można ponownie oglądać po otwarciu całego Muzeum pod koniec kwietnia.
 

Po otwarciu wystawy, o godz. 18tej w Katolickim Domu Kultury można było wysłuchać koncertu Ukraińskiego Chóru Narodowego z Miasta Moskwa.

9 kwietnia, ponownie w Katolickim Domu Kultury, odbyła się kolejna sesja naukowa, poświęcona sztuce sakralnej chrześcijańskiego Wschodu. Na sesje złożyły się trzy wykłady: o. prof. Jakova Kuliča S.I, ks. prof. Laszlo Puskasa, oraz Urszuli Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, która przybliżyła troskę Kapituły Bazyliki Sandomierskiej o wystrój prezbiterium, w tym o zachowanie bizantyńskich fresków.Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Msza święta pontyfikalna sprawowana pod przewodnictwem J.E. Arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Polsce. Pod bizantyńskimi freskami, umieszczonymi na ścianach gotyckiej katedry, zgromadzili się duchowni zarówno obrządku łacińskiego, jak i obrządku wschodniego. Homilię do zebranych w murach Bazyliki wygłosił ks. abp Jan Martyniak (metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz