niedziela, 28 lutego 2010

LUTY

22 lutego, z inicjatywy Urzędu Miasta Sandomierza, w Sali Wielkiej Muzeum Diecezjalnego odbyła się prezentacja książki poświęconej pierwszemu prymasowi Polski, Mikołajowi Trąbie. Spotkanie rozpoczęła krótka prelekcja prof. Feliksa Kiryka, głównego redaktora publikacji, przybliżająca sylwetkę urodzonego w Sandomierzu prymasa.
 
Po nim głos zabrał burmistrz Jerzy Borowski, a spotkanie podsumowała wypowiedź ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza, wzbogacająca biogram prymasa Trąby o ocenę postaci z punktu widzenia prac ekumenicznych.
W spotkaniu wzięło udział około 50 osób.

 Informacje o spotkaniu i możliwości zakupu książki można znaleźć
na stronie Urzędu Miasta:
http://www.um.sandomierz.pl/index.php/pl/aktualnosci/art686.html

____________________

25 lutego gościliśmy około 80 osób na spotkaniu poświęconemu pamięci bardziej współczesnej postaci - ks. Stanisława Makarewicza. Ten zmarły w 2009 roku ksiądz, był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu i w Radomiu, był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Sandomierz zawdzięcza mu m.in. dwie prace monograficzne dotyczące kościoła św. Jakuba i Katedry, której bizantyjskie freski były szczególnym przedmiotem jego zainteresowań.
Spotkanie, którego szczególnym gościem był brat ks. Makarewicza, poprowadził pan Krzysztof Burek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz