sobota, 24 maja 2014

Pamiątkowe fotografie

 Muzealne archiwum wzbogaciły w ostatnim czasie fotografie, na których uwieczniony został wraz ze  swoją rodziną  stolarz Lucjan Lewkowski, zamieszkały w okresie międzywojennym  w Sandomierzu na Podwalu.


Lucjan Lewkowski  w 1936 i 1937 roku  wykonał  liczne prace stolarskie w muzeum. Był to czas przenoszenia zbiorów z dawnej siedziby w Seminarium Duchownym i urządzania wnętrz muzealnych w odnowionym Domu Długosza. Biskup Jan Kanty Lorek  zaprosił wówczas do współpracy krakowskiego uczonego Karola Estreichera jun., któremu powierzył urządzenie muzeum „zgodnie z ostatnimi wymaganiami muzealnictwa”. Pierwszy etap objął prace konserwatorskie. Krakowski konserwator Wacław Szymborski odnowił wiele obrazów,  m.in. dzieło  Łukasza Cranacha Starszego „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Katarzyną Aleksandryjską”. Kazimierz Radulski, który w Sandomierzu na Zawichojskim Przedmieściu prowadził „Wytwórnię ceramiczną i budowę pieców”  ustawiał piec gdański z XVIII w., który został przeniesiony z dawnego klasztoru sióstr benedyktynek, dorobił także wiele kafli.


Lucjan Lewkowski, jak poświadczają dawne zapisy inwentarzowe,  odnowił eksponowane dziś w sali V na piętrze dwa zabytkowe meble: skrzynię z XVII w., intarsjowaną różnymi gatunkami drewna, stolik do gier z XVIII w., w którym „nogi ściśle wedle starego spróchniałego wzoru odrobione” oraz  zawieszony w centralnej części tej sali  drewniany świecznik z pocz. XVIII w.


 26 października 1937 r.  Karol Estreicher jun. pozostawił następujący zapis  w pamiątkowej księdze Muzeum: „Wreszcie w dniu 26 października 1937 r. nastąpiło otwarcie uroczyste Muzeum zorganizowanego w Domu Długosza. Napracowałem się przy tym sporo wraz z ks. prałatem Górskim, obmyślając wszystko szczegółowo. Dziś nareszcie dzieło zostało skończone.  Finis opus coronat.”


Prawnukowi  Lucjana Lewkowskiego serdecznie dziękujemy za te pamiątkowe fotografie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz