W Sali II będzie można podziwiać, zachowane w zbiorach muzeum dwa kartony (projekty) do polichromii w korpusie nawowym sandomierskiej katedry, zaprojektowanej w 1938 r. przez Jana Bukowskiego. Polichromia zrealizowana została w latach 1939-1940, prace malarskie wykonywał Jan Bukowski (przede wszystkim partie figuralne) oraz Kazimierz Banaś z Krakowa. Projekty mają naniesioną ołówkiem siatkę do przenoszenia szkicu na ścianę.
Pierwszy z zachowanych projektów (52x43,5cm) przedstawia Ukrzyżowanego Chrystusa – Serafina z sześcioma dekoracyjnie opracowanymi skrzydłami. Przedstawienie to zostało odwzorowane na ścianie nawy północnej - w pierwszym przęśle i należy do programu dekoracji malarskiej ukazującej stygmatyzację św. Franciszka z Asyżu. Oto Serafin pod postacią Ukrzyżowanego Chrystusa zlatuje z nieba i przekazuje dar stygmatów – śladów Męki Chrystusa. Cudowny dar przekazania stygmatów obrazuje wiązka promieni skierowanych w stronę św. Franciszka, który z rozpostartymi rękoma przyjmuje rany Chrystusa.
Drugi z projektów (51,5x45cm) zatytułowany „cnoty ewangeliczne” przedstawia personifikacje cnót kardynalnych ukazanych jako cztery postaci kobiece z charakteryzującymi je atrybutami i podpisami: „sprawiedliwość” z wagą i mieczem, „męstwo” w zbroi i z mieczem, „roztropność” z wężem i „umiarkowanie” z dzbanem wody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz