sobota, 24 maja 2014

Pamiątkowe fotografie

 Muzealne archiwum wzbogaciły w ostatnim czasie fotografie, na których uwieczniony został wraz ze  swoją rodziną  stolarz Lucjan Lewkowski, zamieszkały w okresie międzywojennym  w Sandomierzu na Podwalu.


Lucjan Lewkowski  w 1936 i 1937 roku  wykonał  liczne prace stolarskie w muzeum. Był to czas przenoszenia zbiorów z dawnej siedziby w Seminarium Duchownym i urządzania wnętrz muzealnych w odnowionym Domu Długosza. Biskup Jan Kanty Lorek  zaprosił wówczas do współpracy krakowskiego uczonego Karola Estreichera jun., któremu powierzył urządzenie muzeum „zgodnie z ostatnimi wymaganiami muzealnictwa”. Pierwszy etap objął prace konserwatorskie. Krakowski konserwator Wacław Szymborski odnowił wiele obrazów,  m.in. dzieło  Łukasza Cranacha Starszego „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Katarzyną Aleksandryjską”. Kazimierz Radulski, który w Sandomierzu na Zawichojskim Przedmieściu prowadził „Wytwórnię ceramiczną i budowę pieców”  ustawiał piec gdański z XVIII w., który został przeniesiony z dawnego klasztoru sióstr benedyktynek, dorobił także wiele kafli.


Lucjan Lewkowski, jak poświadczają dawne zapisy inwentarzowe,  odnowił eksponowane dziś w sali V na piętrze dwa zabytkowe meble: skrzynię z XVII w., intarsjowaną różnymi gatunkami drewna, stolik do gier z XVIII w., w którym „nogi ściśle wedle starego spróchniałego wzoru odrobione” oraz  zawieszony w centralnej części tej sali  drewniany świecznik z pocz. XVIII w.


 26 października 1937 r.  Karol Estreicher jun. pozostawił następujący zapis  w pamiątkowej księdze Muzeum: „Wreszcie w dniu 26 października 1937 r. nastąpiło otwarcie uroczyste Muzeum zorganizowanego w Domu Długosza. Napracowałem się przy tym sporo wraz z ks. prałatem Górskim, obmyślając wszystko szczegółowo. Dziś nareszcie dzieło zostało skończone.  Finis opus coronat.”


Prawnukowi  Lucjana Lewkowskiego serdecznie dziękujemy za te pamiątkowe fotografie. 

piątek, 23 maja 2014

Mamy w Domu Długosza

Zamki  z kartonowych pudełek i pudełeczek, efektowne, wielkoformatowe prace malarskie, zegary z guzikami oraz przestrzenne ryby - to wszystko mogli zobaczyć rodzice przedszkolaków uczestniczących w ciągu roku w  zajęciach muzealnych.


Ostatnie spotkanie z cyklu Królowa Jadwiga opowiada odbyło się z okazji Dnia Mamy, więc każda z grup przygotowała krótki program artystyczny. To wspólne świętowanie rozpoczęła prezentacja zdjęć, dzięki której rodzice mogli poznać w jaki sposób ich dzieci spędzały czas w naszym muzeum. Specjalnie dla rodziców została też przygotowana wystawa prac plastycznych dzieci.

Serdeczności i podziękowania

Dużą radością i zaskoczeniem był wspólny taniec


Można się było pochwalić swoimi dziełami

niedziela, 18 maja 2014

17 maja 2014 r - NOC MUZEÓW w Sandomierzu


 Koncert Miłosza Mączyńskiego towarzyszył tegorocznej edycji Nocy Muzeów  w Domu Długosza. Gitarzysta, laureat wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, obecnie doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie przygotował dla słuchaczy kompozycje Weiss'a, Martina, Tansmana oraz Rodrigo. Występ został bardzo dobrze przyjęty i spotkał się z długim aplauzem widowni.



Stała ekspozycja również cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pomimo zmiennej pogody 400 gości skorzystało z bezpłatnej możliwości zwiedzania Muzeum.




wtorek, 6 maja 2014

Festiwal czyta dzieciom

Dzieci obejrzały bajkę w języku migowym z warsztatów  "Okiem motyla" i wysłuchały opowieści pod tytułem "Jedno oko na Maroko", czytane przez: Andrzeja Seweryna,


Szymona Kuśmider, dziennikarkę Martę Węgiel, Elwirę Ślęzak z Axoum Duo oraz Katarzynę Kubacką dyrektora Festiwalu i ks. Andrzeja Rusaka dyrektora Muzeum Diecezjalnego.


sobota, 3 maja 2014

Spotkania z filmem i rozmowy z ich autorami

W ramach Festiwalu Filmów Niezwykłych Sandomierz 2014 gościliśmy na spotkaniu Andrzeja Mosia autora filmu dokumentalnego "Moja Atlantyda". Film opowiada losy człowieka spomiędzy granic dwóch światów kultury polskiej i żydowskiej. Drugim wyświetlonym obrazem był film "Światła domu" N. Olejniczak o czasie, przemijaniu i mocy wspomnień o kulturze i ludziach, których już nie ma.